Centrul Județean de Excelență Alba a finalizat proiectul național „Societatea românească – societate europeană”: elevi şi profesori din 13 județe

Date:

Centrul Județean de Excelență (CJE) Alba a finalizat, în anul școlar 2025-2026, o nouă ediție a proiectului educațional național Societatea românească – societate europeană, desfășurat pentru elevi de gimnaziu și liceu și pentru cadre didactice din întreaga țară. Proiectul este inclus oficial în Ordinul Ministerului Educației și Cercetării nr. 3.197/10.02.2026.

Cine a participat

Proiectul a atras participanți din 19 localități și 13 județe, prin parteneriate cu 26 de unități de învățământ. Organizarea și evaluarea lucrărilor au implicat 25 de profesori din 14 localități și 9 județe din țară.

Directorul CJE Alba, profesorul Adrian Simion, a subliniat că interesul crește de la an la an: „Proiectul reunește domenii diverse de interes și include, pe lângă concursul destinat elevilor, o componentă de conferință adresată profesorilor. Ne bucurăm că și în acest an am avut o participare numeroasă.”

Secțiunile concursului

Elevii au concurat în secțiuni de limba franceză (traduceri, poezie, eseu, Francofonii juniori), limba engleză (eseu și creație literară), referate și comunicări, artă (desene, postere, afișe, fotografii) și cultură și civilizație germană. Un simpozion dedicat profesorilor a completat componenta de formare continuă.

Premii și diplome

Toți participanții primesc diplome de participare. Câștigătorii fiecărei secțiuni vor fi recompensați cu premii, posibile mulțumită sprijinului Consiliului Județean Alba, Primăriei Municipiului Alba Iulia și ADR Centru. Ultima etapă a proiectului – o publicație cu lucrările participanților – va fi realizată în vacanța de vară.

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related