Mutat la Țară Fest 2026 ajunge în Alba: festival neo-rural cu ateliere, concert și produse tradiționale la Vinerea, lângă Cugir

Date:

Poiana cu Goruni din satul Vinerea, aflat la câțiva kilometri de Cugir, găzduiește în weekendul 18–19 iulie 2026 ediția transilvăneană a festivalului „Mutat la Țară Fest” — eveniment neo-rural dedicat celor care vor să redescopere viața la sat, meșteșugurile tradiționale și gusturile autentice românești. Duminică este ultima zi a festivalului, iar accesul pentru întregul weekend pornește de la 25 de lei; camparea cu cortul în poiană este permisă.

Programul celor două zile

Sâmbătă, 18 iulie, porțile s-au deschis la ora 10:00, urmate de târgul artizanal (11:00) și de ateliere paralele de dans popular, meșteșuguri și gătit tradițional (12:00). De la ora 14:00 a fost programat un festin tradițional ardelean, de la 17:00 concertele de pe scena mare, iar de la 21:00 — o seară de vară la foc de tabără, cu muzică acustică și povești.

Duminică, 19 iulie, programul începe cu un mic dejun comunitar la ora 9:00 și o plimbare ghidată prin poiană de la 10:30. La 12:00 se deschide piața producătorilor locali, concertul final este programat la 15:00, iar festivalul se închide la ora 17:00.

Pe partea muzicală, organizatorii au anunțat artiști din zona folk, jazz, pop-operă și folclor reinterpretat — seara de sâmbătă s-a încheiat cu un concert de pop-operă.

Ateliere, meșteșuguri și bucătărie de sat

„Mutat la Țară Fest” nu este un festival muzical clasic: conceptul îmbină concertele cu ateliere practice și un târg de produse alese. Participanții pot învăța cum se prepară zacusca, pot încerca tencuitul cu lut, sculptura în lemn, împletiturile și olăritul, pot asista la demonstrații de restaurare a caselor tradiționale sau pot lua parte la discuții despre grădinărit și apicultură. Pentru copii există un program separat de jocuri și ateliere.

Oferta culinară merge în aceeași direcție: preparate la ceaun, zacuscă, oaie la garniță, tocăniță, ciorbe și pui la piatră, alături de bere artizanală și cidru, iar la târg producătorii locali vând miere, brânzeturi, conserve, ceramică și alte obiecte de artizanat.

Comunitatea din spatele festivalului

Festivalul este emanația comunității online „Mutat la țară – viața fără ceas”, care numără aproape 400.000 de urmăritori pe Facebook. Fondatorul ei, Andy Hertz, originar din Săvârșin, a lucrat șase ani la Londra înainte de a se stabili, în 2016, într-un cătun din comuna Buceș, în Munții Apuseni — poveste pe care a transformat-o într-o platformă despre viața rurală ca alegere reală, nu ca refugiu idealizat.

La a doua ediție în Vinerea: cum au fost edițiile anterioare

Prima ediție a festivalului a avut loc în 8–10 septembrie 2023, în satul Homorâciu din județul Prahova, și a adunat peste 1.000 de participanți. În 2024 formatul s-a extins la patru zile, iar în 2025 festivalul a ajuns pentru prima dată la Vinerea, alături de ediția din Prahova — astfel că weekendul acesta marchează a doua ediție găzduită de Poiana cu Goruni. În 2026, festivalul are două opriri: prima a avut loc pe 6–7 iunie la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara, iar a doua este cea de la Vinerea. Potrivit organizatorilor, peste 10.000 de oameni au trecut prin cele patru ediții de până acum.

Cum se ajunge

Poiana cu Goruni se află în satul Vinerea, aparținător orașului Cugir. Distanța rutieră de la Alba Iulia până la Cugir este de aproximativ 40 de kilometri, prin Sebeș. Recomandăm verificarea condițiilor meteo înainte de plecare: în acest weekend este activ un cod galben de vijelii și ploi torențiale în județul Alba, iar o parte dintre activități se desfășoară în aer liber.

Un festival despre întoarcerea la origini

„Mutat la Țară Fest” face parte dintr-o tendință mai largă, vizibilă în ultimii ani: tot mai mulți români, în special tineri din mediul urban, se uită către viața rurală — fie ca sursă de produse autentice, fie ca alternativă reală de locuire. Festivalul se adresează deopotrivă celor care trăiesc deja la sat și celor care abia se gândesc la mutare, funcționând ca o punte între cele două lumi și ca spațiu de dialog despre patrimoniul material și imaterial al satului ardelean.

Foto: Organizatori

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related