Norul de praf saharian care a lovit Europa de Vest a ajuns în România
- Written by Redactia Stiri Albaiulianul
- Be the first to comment!
- font size decrease font size increase font size

Norul de praf saharian care a colorat cerul Europei de Vest în nuanţe portocalii a ajuns în România în noaptea de duminică spre luni.
Meteorologii au anunţat că, până mâine, circulaţia aerului favorizează avansul particulelor de praf din Sahara dinspre nordul Africii.
Concentrațiile de praf vor fi mai mici decât cele observate în ultimele zile în Franța, Spania și Italia, deoarece în țările din vecinătatea României plouă.
Medicii spun că au avut de suferit doar cei cu probleme respiratorii grave și numai în cazul unor concentrații extrem de mari, potrivit știrilor TVR.
În rest, vorbim de mult praf pe mașini și de o atmosferă ușor portocalie dacă nu vor fi precipitații.
Last modified onMonday, 08 February 2021 10:07
Latest from Redactia Stiri Albaiulianul
- COMUNICAT DE PRESĂ - Consultările premierului Nicolae-Ionel Ciucă cu reprezentanții sindicatelor din Educație
- Programul de circulație al STP SA pentru perioada 01.06.2023-05.06.2023
- Rețele doctorale MSCA: Comisia lansează o cerere de propuneri în valoare de 434,8 milioane de euro pentru formarea doctoranzilor
- Comunicat comun al secretarului Departamentului Transporturilor din SUA, Pete Buttigieg, și al comisarului european pentru transporturi, Adina Vălean, privind cooperarea transatlantică
- Press Release - IWPG, “We will implement Article 10 'Dissemination of a Culture of Peace' of the DPCW and achieve the SDGs”