Logo
Print this page

Simona Halep a invins-o pe Serena Williams, la Turneul Campioanelor

dolcesport.ro dolcesport.ro

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a reușit o victorie de senzație, 6-0, 6-2 cu americanca Serena Williams, miercuri, în etapa a doua a Grupei Roşii a Turneului Campioanelor, de la Singapore, aceasta fiind primul succes al româncei în faţa celei mai bune jucătoare de tenis din lume.

Serena Williams a avut o prestație de nerecunoscut în fața Simonei Halep. Sportiva noastră a gestionat cu calm situația și a oferit o lecție de tenis în fața unui adversar ce a părut mai slab ca oricând.

Românca a avut nevoie de doar 20 de minute uluitoare pentru un 6-0 în care puțini ar fi crezut.
În setul secund, Serena Williams a fost ceva mai prezentă în joc, a început să conteze, dar nu a reușit să-i pună prea multe probleme Simonei Halep.

Americanca a câștigat primul game din meci când Halep conducea cu 2-0, dar Simona a revenit și s-a desprins din nou, câștigând setul secund cu 6-2.
A fost cea mai importantă victorie din cariera Simonei Halep.
După două meciuri, Halep conduce în Grupa Roșie, cu două victorii din tot atâtea meciuri.
În ultima rundă din grupă, Simona Halep o va întâlni pe Ana Ivanovici, iar Serena Williams se va duela cu Eugenie Bouchard. Data nu a fost stabilită deocamdată.

Simona și Serena s-au mai întâlnit de trei ori, Williams cîştigînd toate meciurile.

"E cel mai mare meci din viaţa mea. Nu pot să explic acum ce simt. Sunt foarte fericită. Vreau doar să mă bucur. A fost visul meu să înving una dintre surorile Williams. Nu aş fi putut să joc aşa fără ajutorul publicului, al fanilor, al românilor", a declarat Simona Halep la finalul meciului.