Simona Halep s-a calificat in sferturi la Cincinnati

sport.ro sport.ro

Simona Halep s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati, SUA. În optimile de finală, numărul doi mondial s-a impus în două seturi, scor 6-4, 7-5, după o oră și jumătate de joc.

Chiar dacă a câştigat în două seturi, meciul cu cehoaica nu a fost deloc uşor. Un singur break a decis prima manşă, cîştigată de a doua jucătoare a lumii cu 6-4.

Setul secund a fost şi mai echilibrat, iar cele două jucătoare au ajuns în prelungiri. Acolo, Simona a fost din nou mai puternică şi a apăsat pe acceleraţie pentru a se impune cu 7-5.

În sferturile de finală, Simona o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Maria Şarapova şi Anastasia Pavlyuchenkova.