Items filtered by date: Sunday, 16 February 2014 - Like - stiri Alba Iulia

Victorie de 100 de puncte pentru CSU Alba Iulia!

• Published in Sport

Victorie fără probleme pentru CSU Alba Iulia în etapa a XIX-a a Campionatului național de baschet feminin, Divizia A. Echipa universitară a trecut sâmbătă seară de Olimpia Brașov, scor 100-53 (24-13, 26-22, 21-6, 29-12), în urma unei partide pe care a controlat-o autoritar pe parcursul tuturor celor 40 de minute de joc.
  Trupa antrenată de Miroslav Popov a început în forță și a luat repede avans pe tabelă, diferența după primul sfert fiind de 11 puncte, scor 24-13. A doua pătrime a fost cea mai strănsă, în jocul universitarelor intervenind puțin relaxarea, lucru care le-a permis brașovencelor să rămână în meci, chiar dacă la pauza mare cele două combatante erau despărțite de 15 puncte. După revenirea de la cabine a celor două formații meciul a fost unul fără istoric, cu două ultime sferturi câștigate categoric de CSU, care a primit doar 18 puncte și a marcat 50. Finalul de meci a adus și atingerea pragului de 100 de puncte pentru echipa din Alba Iulia, care a reușit per total un joc disciplinat, cu puține greșeli și multe reușite de la distanță.
  De remarcat că în această confruntare sportiva americană de la CSU, Tiffany Brown, a reușit un double-double, cu 21 de puncte și 12 pase decisive, fiind de asemenea și cea mai eficientă jucătoare din meci, cu un indice de eficiență de 32 de unități.
  În urma acestei partide, CSU Alba Iulia strânge cea de-a 16 victorie din 18 jocuri disputate și se poziționează în acest moment pe locul 3, având însă o partidă în minus față de ocupanta poziției secunde, care o va urca practic pe treapta a doua a clasamentului.
  Următoarea partidă pentru universitare va avea loc miercuri, 19 februarie 2014, în deplasare, cu Sepsi Sf. Gheorghe.
  Statistică CSU Alba Iulia: Tiffany Brown - 21 de puncte și 12 pase decisive, Breanna Salley - 13 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive, Alexandra Uiuiu - 13 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, Marina Mandic - 12 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, Khadijah Whittington - 10 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive, Ildiko Nagy - 10 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă, Sasa Cadjo - 9 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, Chastity Reed - 8 puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive, Annemarie Părău - 4 puncte și o pasă decisivă și Larisa Toma - 4 recuperări și 3 pase decisive.
  La finalul partidei Tiffany Brown, fundaș la CSU Alba Iulia a declarat: "Am făcut un meci bun astăzi, cu un joc de atac excelent, am încercat mai multe lucruri, ne-a mers jocul de pase și am plimbat foarte bine mingea, lucru care ne-a permis în multe momente să rămânem libere pe aruncare. Sper să continuăm de această manieră, iar cu o apărare agresivă și un joc ofensiv ca cel de astăzi vom fi foarte greu de învins".
  La rândul său Miroslav Popov, antrenorul echipei CSU Alba Iulia, a precizat: "Un meci fără emoții astăzi, am făcut atât cât trebuia pentru a câștiga fără probleme. Avem un meci important săptămâna viitoare, la Sf. Gheorghe, și nu am vrut să îmi obosesc jucătoarele prea mult, am introdus în teren pe toată lumea, nu am forțat, dar și așa s-a văzut că suntem mult mai buni decăt adversarii noștrii. Am exersat din nou câteva lucruri noi în atac, mereu cu o pasă în plus, lucru care ne-a oferit mai multe oportunități de a marca"(CSU Alba Iulia).