Roma Sounding Board

Roma Sounding Board

Organizațiile societății civile (OSC) din România angajate în prezent în activități care susțin incluziunea romilor și / sau contribuie la bunăstarea comunității sunt invitate să se alăture celei de-a doua cohorte a Rome Sounding Board (RSB). Cererea de cerere este deschisă în perioada 5-26 aprilie 2021.  OSC-urile interesate se pot înscrie completând acest formular . Încurajăm aplicațiile OSC din toate cele opt regiuni de dezvoltare din România.

Întâlnirea inaugurală a celei de-a doua ediții a RSB va avea loc în a doua jumătate a lunii mai 2021.

Ce este Roma Sounding Board?

Înființată în 2017 în România la inițiativa Băncii Mondiale, RSB este o rețea de OSC selectate competitiv, cu expertiză în incluziunea socială și economică a romilor. 

Prin intermediul RSB, Banca Mondială oferă organizațiilor de romi o platformă prin care sunt exprimate nevoile și preocupările comunităților. Acestea sunt reflectate în continuare în angajamentul strategic al Băncii Mondiale privind incluziunea socială, care vizează reducerea sărăciei în țară și încurajarea creșterii durabile a veniturilor pentru 40% din populație.

De la lansare, RSB a servit cu succes ca platformă pentru prima cohortă de OSC-uri care să coopereze și să ofere sfaturi practice cu privire la proiectarea și implementarea activităților Băncii Mondiale relevante pentru agenda de incluziune a romilor, inclusiv pentru proiecte de sănătate și educație. .

Misiunea Comitetului de sondare pentru romi

RSB își propune, prin sfaturile și activitățile sale, să promoveze egalitatea în drepturi și incluziunea socio-economică a romilor - în special a femeilor și fetelor rome - și să susțină participarea deplină a romilor la dezvoltarea politică, socială și economică a comunităților lor.

Cum functioneazã?

Rolul principal al RSB este de a identifica domeniile pentru o atenție sporită a politicilor pentru romi, de a oferi perspective ale romilor și de a propune soluții potențiale pentru îmbunătățirea rezultatelor dezvoltării și consolidarea incluziunii sociale a romilor. 

Contribuțiile membrilor RSB sunt menite să informeze angajamentul Băncii Mondiale în România, precum și să contribuie la dialogul general al părților interesate. Pentru a face acest lucru, rețeaua se întrunește în mod regulat pentru a oferi contribuții concrete, feedback și perspective ale romilor pentru a informa pregătirea și implementarea operațiunilor Băncii Mondiale și pentru a sprijini dialogul politic al Băncii în România.  

Ce se așteaptă de la noii membri ai Rome Sounding Board?

Noul RSB va sprijini Banca Mondială în identificarea modului în care obiectivul romilor poate fi integrat în sprijinul politic și operațional oferit pentru recuperarea României din pandemia COVID-19, operațiunile BM în cadrul cadrului de parteneriat țară 2018-2023 al Băncii  pentru România și sprijin pentru Guvernul României cu implementarea fondurilor structurale și de coeziune în perioada de programare 2021-2027 a Uniunii Europene. 

În termeni practici, acest lucru înseamnă că membrii comitetului de sondare pentru romi vor fi consultați de echipele de proiect ale Băncii Mondiale pentru a identifica nevoile și provocările specifice romilor pe care proiectele noi și în desfășurare le-ar putea aborda, conectându-i la comunități pentru consultări aprofundate și evaluări ale nevoilor și ghidându-i în dezvoltarea acțiunilor relevante pentru promovarea agendei romilor. În plus, Banca va implica Consiliul de evaluare a romilor în dialogul său politic, inclusiv prin identificarea împreună cu banca a mesajelor critice pe care Banca le poate transmite factorilor de decizie din România și publicului larg din România. 

Mărturii de la membrii primei cohorte a comitetului de sondare pentru romi

„Înainte de a lucra cu RSB, nu eram conștient de modul în care o operațiune de transport a Băncii Mondiale, de exemplu, poate aborda provocările comunității de romi”, spune  Ciprian Necula, șeful secretariatului RSB . „Prin activitatea Comitetului de evaluare a romilor am început să văd oportunități într-o gamă largă de sectoare, nu numai în cele acoperite de Strategia Națională pentru Romi.”  

„Comitetul de sondare pentru romi al biroului Băncii Mondiale din România este o platformă pentru schimbul de idei, reunind expertiză în diverse domenii și oferind sprijin care să beneficieze în cele din urmă comunitățile de romi din România”, spune  Florin Moișă, președinte, Centrul de resurse pentru comunitățile de romi .

„Suntem bucuroși să descoperim că una dintre cele mai puternice instituții financiare la scară globală a decis să stabilească Planul de incluziune a romilor ca o prioritate ridicată pe agenda sa și că a reușit să includă nevoile grupurilor vulnerabile în operațiunile sale, menținând în același timp un dialog constant cu Guvernul României pe această temă ”, spune  Claudia Lixandru, director de țară pentru România, Fondul pentru educație pentru romi . „Avem nevoie de aliați puternici care să ne poată susține eforturile, în lupta noastră comună pentru accelerarea incluziunii sociale a etnicilor romi.”

„RSB este locul în care am avut ocazia să schimbăm bune practici și să acționăm ca voci ale comunităților noastre”, spune  Mirabela Semiramida Pîslaru, Asociația Comunităților marginalizate .

„Colaborarea cu Banca Mondială prin intermediul RSB este foarte importantă pentru viitorul comunității de romi din România. Apreciem că Banca Mondială a ales să se consulte cu organizațiile de romi și pro-romi cu privire la modalitățile de îmbunătățire a proiectelor care vizează comunitatea de romi ”,  Daniel Caraivan, Asociația DANROM Făurei . „Pentru ONG-ul pe care îl reprezint, aceasta a fost o mare oportunitate de a participa la ateliere cu cei mai importanți actori guvernamentali și reprezentanți ai sectorului economic din România. Personal, consider că am avut și ocazia să mă dezvolt profesional și să propun un set de principii pro-rom pe care le consider esențiale pentru viitorul cultural și social al comunității noastre. ”

 

 

 

 

Last modified onMonday, 05 April 2021 13:12

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/albaiuli/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 686


Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/albaiuli/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 686