Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 633

Mâine începe Festivalul Dilema Veche

Mâine începe Festivalul Dilema Veche

  Probabil cel mai interesant eveniment al toamnei de la Alba Iulia, va începe mâine 30 august. Festivalul Dilema Veche propune o mulţime de evenimente cultural artistice, cu invitaţi de marcă a sferei intelectuale din România, printre care Andrei Pleşu, Dacian Cioloș, Horia-Roman Patapievici, Radu Paraschivescu, Dan C. Mihăilescu, Cătălin Ștefănescu, Liviu Papadima şi mulţi alţii.

  La acest festival accesul este liber la următoarele manifestări: proiecții de film, spectacole de teatru, concerte de muzică, expoziție foto, ateliere creative, maraton de poezie, mini-târg de carte și târg de meserii. La dezbaterile și conferințele din cadrul festivalului, accesul se va face exlusiv pe bază de invitație. Pentru orice alte informații legate de Festivalului Dilema Veche sau pentru invitații, publicul este așteptat la InfoPoint și PressPoint, situate în Cetatea Alba Carolina, la parterul clădirii CMJ, pe strada Mihai Viteazu, nr. 11 (după Poarta a III-a, înspre Hotelul Medieval).

PROGRAMUL FESTIVALULUI:

VINERI, 30 august

• 18:00

Deschiderea oficială a festivalului

Moderator: Mircea Vasilescu

Hotel Medieval

• 18:30

Conferinţă de deschidere: „Despre bătrîneţe: întrebări, nelinişti, bucurii”

Invitat special al festivalului: Andrei Pleşu

Hotel Medieval

• 21:00

Corpuri în cetate

Spectacol coregrafic site-specific, realizat de Centrul Naţional al Dansului Bucureşti, cu participarea lui Răzvan Mazilu

Statuia lui Mihai Viteazul

• 22:30

Proiecţie de film: Searching for Sugar Man

Pelicula a primit Oscarul pentru Cel mai bun film documentar în 2013; regia: Malik Bendjelloul

Palatul Principilor

SÎMBĂTĂ, 31 august

• 11:30

Atelier de scriere creativă şi benzi desenate

Invitat: Alexandru Ciubotariu

Moderator: Adina Popescu

Muzeul Național al Unirii

• 12:00

Vernisajul expoziției de fotografie: Trei săptămîni în Himalaya (expoziție permanentă)

Autor: Marius Chivu

Șanțurile Cetății – Traseul Sudic

• 12:00

Tîrg de meserii

Expoziţii cu vînzare şi ateliere de creaţie

Traseul Porţilor

• 12:00

Lecturi intersectate

Mini-tîrgul de carte al librăriilor – librării invitate: Humanitas, Anthony Frost Bookshop, Librăria Kyralina, Librăria Jumătatea Plină

Traseul Porților

• 17:00

Dezbatere „Identităţi locale, identitate europeană”

Invitaţi: Eric Maurice (redactor-şef presseurop.eu), Iulia Badea Guéritée (jurnalistă presseurop.eu), Petre Iancu (jurnalist „Deutsche Welle”), Luca Niculescu (redactor-șef RFI România), Dacian Cioloş (comisar pentru agricultură la Comisia Europeană)

Moderator: Cristian Ghinea

Aula A 9, Universitatea „1 Decembrie 1918”

• 18:00

Maraton de poezie

Invitaţi: Radu Vancu, Claudiu Komartin, Marin Mălaicu-Hondrari, Dan Coman, Andrei Bodiu, Aurel Pantea, Adela Greceanu, Domnica Drumea

Moderatoare: Simona Sora

Traseul celor Trei Fortificaţii

• 19:00

Dezbatere „Lectura în deplasare”

Invitaţi: Radu Paraschivescu, Cătălin Ştefănescu, Liviu Papadima

Moderator: Patricia Mihail

Biblioteca Batthyaneum

• 20:00

Proiecţie de film: Love Building (regia: Iulia Rugină)

Invitaţi: Iulia Rugină, Alexandru Papadopol

Palatul Principilor

• 21:00

Spaţii

Teatru emergent: Green Hours – Spaţii! Trei piese scurte din show-ul site-specific serial cu acelaşi nume (de Peca Ştefan şi Maria Manolescu; regia: Andreea Vălean; cu: Constantin Cojocaru, Conrad Mericoffer, Alexandru Potocean, Mandela Gajol, Mihai Călin)

Cafe Gavroche

• 21:30

Jazz şi limonadă

Concerte: Jazzybirds, Maria Răducanu & contrabasistul american Chris Dahlgren

Șanțurile de vest (în fața Catedralei Ortodoxe)

• 21:30

Nori bizari şi bucurie

Concerte: Norzeatic & Avant’n’Gard (cu Tavi Scurtu și Anghel Mailat), Les Elephants Bizarres, KUMM

Piaţa Cetăţii

22.00 Proiecţie de film: Secvențe

Regia: Alexandru Tatos

Palatul Principilor

DUMINICĂ, 1 septembrie

• 11:30

Atelier de scriere creativă şi benzi desenate

Invitat: Alexandru Ciubotariu

Moderator: Adina Popescu

Muzeul Național al Unirii

• 12:00

Lecturi intersectate

Mini-tîrgul de carte al librăriilor – librării invitate: Humanitas, Anthony Frost Bookshop, Librăria Kyralina, Librăria Jumătatea Plină

Traseul Porţilor

• 12:00

Tîrg de meserii

Expoziţii cu vînzare şi ateliere de creaţie

Traseul Porţilor

• 16:00

Proiecţii de film: Anul Dragonului

Documentar HBO Europe, regia: Iulian Manuel Ghervas şi Adina Popescu

Filmul şi societatea deschisă: scurtmetraje realizate cu sprijinul Fundației Soros România, urmate de o dezbatere moderată de Bianca Floarea și Claudia Iordache

Cafe „La Poarta”

• 17:00

Dialog dilematic: „Despre neajunsurile de a fi nou”

Invitaţi: Horia-Roman Patapievici, Dan C. Mihăilescu

Moderator: Mircea Vasilescu

Biblioteca Batthyaneum

• 18:00

Lecturi literare în casele gazdelor primitoare din Alba Iulia

Scriitori invitaţi: Florin Lăzărescu, Matei Florian, Filip Florian, Ioana Pârvulescu

19.30

Deschiderea Festivalului „Enescu”

Transmisiune în direct

Piața Cetății

• 20:00

Lumea de azi

Proiecţie de film: scurtmetrajele O umbră de nor (regia: Radu Jude), În acvariu (regia: Tudor Cristian Jurgiu), Pastila fericirii (regia: Cecilia Felméri), Claudiu şi crapii (regia: Andrei Tănase), Betoniera (regia: Liviu Săndulescu)

Palatul Principilor

• 21:30

Concert de închidere: Fanfara Ciocîrlia

Piaţa Cetăţii

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top