Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 633

Vineri, 4 octombrie: Volumul "Dacia. Războaiele cu Romanii-Sarmisegetusa" de Radu Oltean, în Sala de Lectură a Muzeului Naţional al Unirii din Alba Iulia

  Vineri, 4 octombrie 2013, la ora 12.00, în Sala de Lectură a Muzeului Naţíonal al Unirii Alba Iulia va avea loc lansarea cărţii, Dacia. Războaiele cu Romanii – Sarmisegetusa. Volumul având autor pe cunoscutul grafician Radu Oltean este rodul unui proiect ambiţios, finalizat după o cercetare care a durat patru ani. Lucrarea, cu un aspect grafic excelent, conţine aproximativ 200 de ilustraţii – reconstituiri, gravuri, stampe de epocă, hărţi şi fotografii aeriene.
  De remarcat că istoria prezentată de Radu Oltean recreează prin culoare detalii despre lumea fascinantă a dacilor. În această cheie, cartea îşi propune să răspundă la întrebările şi curiozitatea pasionaţilor de istorie, abordând cititorul cu o combinaţie fascinantă de imagine şi text. Toate astea fără a renunţa la adevărul istoric, în încercarea de a recupera trecutul.

Read more...

Începe Festivalul de Teatru „Povești” la Alba iulia

  Cel mai aşteptat eveniment teatral al toamnei, Festivalul de Teatru „Poveşti”, va începe mâine la Alba Iulia. O mulţime de spectacole, expoziţii de schiţe scenografice, concerte şi alte evenimente culturale colaterale îi vor aştepta pe albaiulienii care şi-au procurat bilete la festival.

  Vă prezentăm programul festivalului:

MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013
10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino
Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint
Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (45 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă /Club Festival (Art Cafe Downtown)
17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO
Expoziţie de schițe scenografice /Sala Teatrului de Păpuşi
17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar
One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)
19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI
Expoziție de costume /Teatru Liric ELENA TEODORINI Craiova /Casa de Cultură a Sindicatelor
19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail
Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)

JOI, 3 OCTOMBRIE 2013
10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler
Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (45 min.)
11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi
Teatrul REGINA MARIA,Trupa ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
*DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea
Lansare de carte, Editura Sedcom Libris
18.30 D’ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu Teatrul Național I.L.CARAGIALE,
Centrul de cercetare și Creație Teatrală “Ion Sava”, Fundația Art Production București
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.) / Casa de Cultură a Sindicatelor
20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern
Teatrul Evreiesc de Stat București /Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
20.00 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)

VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013
10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan
Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu
Teatrul FANI TARDINI, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (65 min.)
12.00 TEATRU ȘI CARTE
Biblioteca Județeană LUCIAN BLAGA Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților
Bibliobusul cu povești
12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM
Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)
18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu
Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
20.00 NEÂNTELEGEREA, regia Elena Ivanca
Teatrului Naţional STERIJA Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)
20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu
O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
22.00 7TH FLOWER
Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)
23.00 AFTER PARTY
DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)

SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013
10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov
Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (50 min.)
11.00 MICA SIRENĂ, regia Gabriel Apostol
Teatrul de animație TĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (50 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
* BĂRBATUL INVIZIBIL
Expoziție foto Dávid Botond
* BLONDĂ SAU BRUNETĂ
Lansare album Silvan Stâncel, producător Libris Brașov
15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristian Juncu
Teatrul Național Tg. Mureș, Compania LIVIU REBREANU / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)
20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)
21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI “READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)
21.30 OZANA BARABANCEA & BAND
Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)

DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013
11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
14.30 ÎNTÂLNIRE UNIMA – ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
16.00 PREZENTARE ATELIERE
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertran
Compania JORDI BERTRAN Spania / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)
18.00 REVOLEO – FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca
Association Andalouse ALHAMBRA – Franţa / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)
19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI “READING”
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)
20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe
Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)
ATELIERE DE CREAȚIE 30 SEPTEMBRIE – 6 OCTOMBRIE 2013
16.00 INSTALAȚIE – PERFORMING, COSTUM – DECOR
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPOINTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / Casa de Cultură a Studenților – Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / Casa de Cultură a Studenților – Sala Oglinzilor

Biletele pot fi achiziționate începând cu data de 20 septembrie 2013 din 3 puncte:
1.Casieria Teatrului de Păpuși Prichindel Alba Iulia (pentru toate spectacolele din program)
Alba Iulia, Str. Andrei Mureșanu, nr. 3 Tel: 0258.811.752
Zilnic între orele: 10.00–18.00
2.Casieria Casei de Cultură a Sindicatelor (doar pentru spectacolele care se joacă în acestă sală) Str. M. Viteazul, nr. 31
Tel: 0258.815.842
Zilnic între orele: 08.00–19.00
3.Info Point (pentru toate spectacolele din program) Alba Iulia
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina

Galeria de afişe
Zilnic între orele: 10.00–13.00 și 16.00–19.00

Preţul Biletelor:
Spectacole adulți:
10 lei/ 1 spectacol
15 lei pentru spectacolul ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă (cu Marcel Iureş)

Spectacole copii: 5 lei/ 1 spectacol

 

Read more...

2-6 octombrie:Festivalul Internaţional de Teatru "Poveşti" 2013, la Alba Iulia

  Ediţia cu numărul VIII a Festivalului Internaţional de Teatru “Poveşti” 2013 se va desfăşura în perioada 2-6 octombrie. Vor fi prezente câteva nume grele ale sceneri româneşti:  Marcel Iureş într-un spectacol prezentat şi în urmă cu 2 ani: Absolut!, după Ion Creangă,  Maia Morgenstern va juca în spectacolul Mic şi al Dracu, pe care îl regizează, iar Ozana Barabancea va cânta cu trupa sa în a patra seară a Festivalului.
Programul Festivalului:
 
 
MIERCURI, 2 OCTOMBRIE 2013
10.00 ZULENKA, regia Cristian Pepino
Teatrul de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PINOCCHIO, regia Gheorghe Balint
Teatrul pentru Copii ARLECHINO Brașov / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (45 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă /Club Festival (Art Cafe Downtown)
17.00 IN MEMORIAM CRISTINA PEPINO
Expoziţie de schițe scenografice /Sala Teatrului de Păpuşi
17.30 FATA DIN CURCUBEU, regia Lia Bugnar
One Man Show / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (75 min.)
19.00 POVEȘTILE RAFINATE ALE OPEREI ȘI OPERETEI
Expoziție de costume /Teatru Liric ELENA TEODORINI Craiova /Casa de Cultură a Sindicatelor
19.30 BLIFAT, regia Alexandru Mihail
Teatrul ODEON București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min.)
 
 
JOI, 3 OCTOMBRIE 2013
 
10.00 CASTELUL ZÂNEI NOPŢII, regia Claudia Stühler
Teatrul pentru Copii si Tineret GONG Sibiu / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (45 min.)
11.00 FRUMOASA ȘI BESTIA, regia Florian Silaghi
Teatrul REGINA MARIA,Trupa ARCADIA Oradea / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
*DESPRE ARTA PĂPUȘARILOR ROMÂNI, autor Toma Hogea
Lansare de carte, Editura Sedcom Libris
18.30 D'ALE NOASTRE, regia Gigi Căciuleanu Teatrul Național I.L.CARAGIALE,
Centrul de cercetare și Creație Teatrală "Ion Sava", Fundația Art Production București
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.) / Casa de Cultură a Sindicatelor
20.00 MIC ȘI AL DRACU, regia Maia Morgenstern
Teatrul Evreiesc de Stat București /Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
20.00 FIDELITATE, regia Dragoș Câmpan
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)
 
 
VINERI, 4 OCTOMBRIE 2013
 
10.00 CARTEA JUNGLEI, regia Kiraly Istvan
Teatrul pentru Copii și Tineret ARIEL Tg. Mureș / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
11.00 PĂCALĂ, regia Daniel Stanciu
Teatrul FANI TARDINI, secția Teatrul de Păpuși GULLIVER Galați / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (65 min.)
12.00 TEATRU ȘI CARTE
Biblioteca Județeană LUCIAN BLAGA Alba / Platou Casa de Cultură a Studenților
Bibliobusul cu povești
12.30 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
16.00 MAIA MORGENSTERN ÎNTRE TEATRU ȘI FILM
Discuție deschisă cu public / Club Festival (Art Cafe Downtown)
18.00 SOȚUL PĂCĂLIT, regia Mircea Cornișteanu
Teatrul C.I.NOTTARA București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
20.00 NEÂNTELEGEREA, regia Elena Ivanca
Teatrului Naţional STERIJA Vârșeț, Voivodina (Serbia) / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol în limba română pentru tineri şi adulţi (80 min)
20.00 ILUZII, regia Cristi Juncu
O producție Teatrul ACT Bucureşti și Asociația Catharsis / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
22.00 7TH FLOWER
Concert (60 min) / Club Festival (Art Cafe Downtown)
23.00 AFTER PARTY
DJ BADEA FUNK / Club Festival (Art Cafe Downtown)
 
 
SÂMBĂTĂ, 5 OCTOMBRIE 2013
 
10.00 PRINȚUL BROASCĂ, regia Todor Valov
Teatrul pentru Copii și Tineret COLIBRI Craiova / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (50 min.)
11.00 MICA SIRENĂ, regia Gabriel Apostol
Teatrul de animație TĂNDĂRICĂ București / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru copii (50 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC, conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
* BĂRBATUL INVIZIBIL
Expoziție foto Dávid Botond
* BLONDĂ SAU BRUNETĂ
Lansare album Silvan Stâncel, producător Libris Brașov
15.00 ÎNTÂLNIRE UNIMA - ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
17.00 ȘCOALA NEVESTELOR, regia Cristian Juncu
Teatrul Național Tg. Mureș, Compania LIVIU REBREANU / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (150 min. cu pauză)
20.00 ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Teatrul ACT București / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min)
21.00 CIMPOIERII SCOŢIENI "READING"
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Studenților (20 min)
21.30 OZANA BARABANCEA & BAND
Concert / Casa de Cultură a Studenților (60 min.)
 
 
DUMINICĂ, 6 OCTOMBRIE 2013
 
11.00 CRĂIASA ZĂPEZII, regia Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii (55 min.)
12.00 CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă / Club Festival (Art Cafe Downtown)
14.30 ÎNTÂLNIRE UNIMA - ASSITEJ
Hotel PARC (120 min.)
16.00 PREZENTARE ATELIERE
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
17.00 POEMES VISUALS, regia Jordi Bertran
Compania JORDI BERTRAN Spania / Sala Teatrului de Păpuşi
Spectacol pentru copii, tineri şi adulţi ( 60 min.)
18.00 REVOLEO - FLAMENCO VIVO, regia Luis de la Carrasca
Association Andalouse ALHAMBRA - Franţa / Casa de Cultură a Studenților
Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (70 min.)
19.30 CIMPOIERII SCOŢIENI "READING"
Spectacol stradal Marea Britanie / Platou Casa de Cultură a Sindicatelor (20 min)
20.00 CONTRABASUL, regia Radu Gheorghe
Teatrul pentru Copii și Tineret EXCELSIOR București / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (105 min)
ATELIERE DE CREAȚIE 30 SEPTEMBRIE - 6 OCTOMBRIE 2013
16.00 INSTALAȚIE - PERFORMING, COSTUM - DECOR
Coordonator: Alina Herescu, scenograf, România
Atelier de scenografie / Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
16.00 VIEWPOINTS
Coordonator: Adrian Roman, regizor, SUA
Atelier de improvizație / Casa de Cultură a Studenților - Sala Oglinzilor
16.00 PRINȚESĂ, CAVALER SAU VRĂJITOARE?
Coordonator: Gabriel Apostol, actor & regizor, România
Atelier de construcție și mânuire marionete / Casa de Cultură a Studenților - Sala Amfiteatru
10.00 SHINE ON CAMERA
Coordonator: Thomas Poarch, actor & scriitor, SUA
Atelier de actorie pentru reclamele TV / Casa de Cultură a Studenților - Sala Oglinzilor


Bilete şi abonamente pentru Festival
 
Biletele pot fi achiziționate începând cu data de 20 septembrie 2013 de la:
1.Casieria Teatrului de Păpuși PRICHINDEL Alba Iulia (pentru toate spectacolele din program)
Alba Iulia, Str. Andrei Mureșanu, nr. 3 Tel: 0258.811.752
Zilnic între orele: 10.00–18.00
2.Casieria Casei de Cultură a Sindicatelor (doar pentru spectacolele care se joacă în acestă sală) Str. M. Viteazul, nr. 31
Tel: 0258.815.842
Zilnic între orele: 08.00–19.00
3.Info POINT (pentru toate spectacolele din program) Alba Iulia
Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina
 
Galerie Afişe:
Zilnic între orele: 10.00–13.00 și 16.00–19.00
 
Preţul biletelor şi abonamentelor:
Spectacole adulți:
10 lei/ 1 spectacol
15 lei pentru spectacolul ABSOLUT! după Ivan Turbincă de Ion Creangă (cu Marcel Iureş)
 
Spectacole copii: 5 lei/ 1 spectacol
Abonament adulți (spectacole adulți, concerte): 100 lei/ 1 abonament.

Read more...
Subscribe to this RSS feed